Γήπεδο: ΟΛΙΜΠΙΚΟ ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΑΡΙΟ (69.000), ΠΟΛΗ ΜΕΞΙΚΟΥ
Σετ αποδόσεων: 1.90 – 3.15 – 3.80

* Υψόμετρο 2.250 μέτρων.

* Στο Απερτούρα: ΛΕΟΝΕΣ ΝΕΓΚΡΟΣ – ΠΟΥΜΑΣ 1-0

ΠΟΥΜΑΣ
Ρεπορτάζ: Δυσκολεύτηκε αλλά έκαμψε την αντίσταση της Πουέμπλα (2-1), στο φινάλε. Βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά στα τελευταία λεπτά των δυο ημιχρόνων, βρήκε δίχτυα. Οι φορ Σόσα και Μπρίτος σκόραραν για λογαριασμό της.

Τρίτη σερί νίκη για τα «αιλουροειδή», που απέχουν τέσσερις βαθμούς από την προνομιούχο οχτάδα, μετά τα χθεσινά αποτελέσματα. «Η ομάδα απέκτησε ψυχολογία και πλέον αποδίδει το ποδόσφαιρο που ξέρει. Η Λιγκίγια είναι κοντά, δεν πρέπει να αποτύχουμε» ανέφερε ο χαφ Καμπρέρα.

Αγωνιστικά νέα: Τιμωρημένος ο στόπερ Βερόν (29/1) αλλά και ο αναπληρωματικός φορ Ισλας (9 συμ.). Το κενό του πρώτου θα καλύψει ο Αλκόμπα (9/2) που επιστρέφει. Επιπλέον, ανεβάζει ρυθμούς ο χαφ Λουδουένια (20/2), που ξεπέρασε τον τραυματισμό του, αλλά δεν είναι έτοιμος για ενδεκάδα.

ΛΕΟΝΕΣ ΝΕΓΚΡΟΣ
Ρεπορτάζ
: Με την ψυχολογία στο ζενίθ, υποδέχθηκαν τους Τσιάπας, αλλά τελικά ηττήθηκαν 1-0. Το άγχος κυρίευσε τις προσπάθειες των παικτών τους. Μέχρι το τελευταίο λεπτό, αναζήτησαν το γκολ της ισοφάρισης. Η απογοήτευση ήταν διάχυτη στο φινάλε.

Η Πουέμπλα παραμένει ουραγός της ειδικής βαθμολογίας, αλλά τίποτα ακόμη δεν έχει κριθεί. Εχει ελαφρύ προβάδισμα παραμονής πάντως. Κόντρα στους Τσιάπας, αποβλήθηκε ο τεχνικός Αλφόνσο Σόσα, που δεν θα βρεθεί στον πάγκο τώρα. «Θέλουμε να κατακτήσουμε τους βαθμούς που θα μας δώσουν την παραμονή με ωραίο ποδόσφαιρο. Ωστόσο, στην κρίσιμη αυτή καμπή της λίγκας, σημαντικότεροι είναι οι βαθμοί, δεν είναι απαραίτητο το θέαμα» ανέφερε ο τεχνικός Αλφόνσο Σόσα.

Αγωνιστικά νέα: Κάρτες συμπλήρωσαν οι βασικοί και αναντικατάστατοι, Αλατόρε (στόπερ, 25/1) και Μαρτίνες (φορ, 26/9). Ο δεύτερος είναι, με διαφορά, ο κορυφαίος παίκτης των νεοφώτιστων τη φετινή περίοδο, το κενό του είναι δυσαναπλήρωτο.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Πούμας είναι σε ανοδική τροχιά και δεν θέλει να αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη. Θέλει να πλησιάσει την οχτάδα. Οι Λεόνες Νέγκρος έχουν αρκετό άγχος, φάνηκε και την περασμένη αγωνιστική. Αναμένεται να έχουν παθητικό ρόλο στο παιχνίδι. Οι απουσίες των φιλοξενούμενων είναι κομβικής σημασίας, ο άσος 1.90 @ betshop αποκτά ενδιαφέρον.