Απόσταση (χλμ): 60
Σετ αποδόσεων: 4.35 – 3.85 – 1.62
Α' Γύρος: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΕΡΜΗΣ 2-1
Β' Γύρος: ΕΡΜΗΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ 1-1

Παράδοση: Σε σύνολο 17 αναμετρήσεων ο Ερμής μετράει μόλις μία νίκη, σε 11 περιπτώσεις επικράτησε η Ομόνοια ενώ οι υπόλοιπες 5 συναντήσεις έληξαν χωρίς νικητή.

ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔ.
Ρεπορτάζ:
Πάνω που δείχνει να στρίβει, επιστρέφει εκ νέου στο κακό του εαυτό και τα πετάει όλα στον κάλαθο των αχρήστων. Η ήττα με 4-0 από την ΑΕΚ με κάτω τα χέρια έφερε εξελίξεις, με τον Μίτσελ Φαν ντερ Χάαχ να αποτελεί παρελθόν και τη διοίκηση να προσλαμβάνει τον Γιάννη Οκκά, ο οποίος γνωρίζει καλά την ομάδα.

Ο νέος τεχνικός καλείται να «σπάσει» και μια κατάρα, καθώς οι 8 πιο πρόσφατοι προπονητές του Ερμή δεν έχουν καταφέρει να κερδίσουν στο ντεμπούτο τους στην Α' κατηγορία (4 ήττες και 4 ισοπαλίες). Η ομάδα βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και ο Οκκάς είναι το τελευταίο χαρτί της διοίκησης ώστε να διεκδικήσει η ομάδα ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Το κλίμα έχει βελτιωθεί από τις πρώτες μέρες ωστόσο θα πρέπει αυτό να βγει και εντός των 4 γραμμών του γηπέδου.

Bet info: Goal/Goal τα 4/6 πιο πρόσφατα εντός  έδρας παιχνίδια

Αγωνιστικά νέα: Δεν υπάρχει κάτι αξιοπρόσεκτο στο ιατρικό δελτίο.

ΟΜΟΝΟΙΑ

Ρεπορτάζ: Καλείται να αποσπάσει βαθμούς από τον αλλοπρόσαλλο Ερμή και να μείνει εντός διεκδίκησης της τρίτης θέσης που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο ειδικά μετά τα χθεσινά αποτελέσματα. Στο τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος υπέταξε με 3-1 την Ανόρθωση, αν και στο 4' πιάστηκε στον ύπνο. Ισοφάρισε με πέναλτι στις καθυστερήσεις του α' ημιχρόνου. Από εκεί και πέρα απέκτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και δικαίως επικράτησε καθώς δεν άφησε πολλά περιθώρια στην «κυρία» ώστε να απειλήσει.

Ακολουθεί ημιτελικός Κυπέλλου με τον ΑΠΟΕΛ. Μέχρι στιγμής σε τρεις επισκέψεις του στο «Αμμόχωστος» ο Καϊάφας δεν έχει επικρατήσει είτε απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα είτε κόντρα στον Ερμή, μετράει δυο ισοπαλίες και μια ήττα, η ήττα μάλιστα ήταν κόντρα στους «φτεροπόδαρους».

Bet info: Σκόραρε στις 9 πιο πρόσφατες εξορμήσεις της.

Αγωνιστικά νέα: Τιμωρημένοι οι Οικονομίδης (μέσος, 17/1) και Μαργκάσα (μέσος, 23 συμ.). Τραυματίας ο Ρούμπιο (επιθετικός, 16/1).